Kondycja włosów zależy od tego, jak je pielęgnujemy, a także jak jest stan naszego organizmu. Jeśli pojawiają się problemy zdrowotne, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że stan włosów również się pogorszy.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wypadające włosy mogą być objawem zaburzeń hormonalnych, które mogą świadczyć nawet o niedoczynności tarczycy.
Warto również wiedzieć, że wyrywanie sobie włosów z głowy, to problem na tle nerwowym i może prowadzić do łysiny. Jest wiele chorób, które mogą sprawić, że włosy zaczną wypadać, staną się słabe i zniszczone.
Dodatkowo takie objawy mogą świadczyć o ciężkich schorzeniach.
Zaburzenia emocjonalne – wyrywanie włosów
Niestety na świecie jest wiele osób, które mają nawyk do wyrywania sobie włosów z głowy. Jest to nawyk nerwowy, który może przyczynić się do powstawania problemu z łysiną.
Stres i nerwy sprawiają, że niektórzy z nas robią rzeczy, które pomagają im się odstresować i uspokoić. Dla jednych jest to klikanie długopisem, jedzenie czekolady, a dla innych wyrywanie włosów.
Jeśli zauważasz u siebie lub kogoś znajomego taki problem, to koniecznie zareaguj. To nawyk na tle nerwowym, więc konieczna jest pomoc specjalisty, który pomoże uporać się z problemem psychicznym.
Dzięki temu zły nawyk może zostać zakończony, a to przyczyni się do poprawienia kondycji włosów.
Zaburzenia hormonalne – wypadanie włosów
Nie wiele kobiet zdaje sobie sprawę, ale nawet najmniejsze zaburzenia hormonalne mogą sprawić, że ich włosy zaczną wypadać.
Ten problem najczęściej dotyczy kobiet, ale spotyka również mężczyzn. Do wypadania włosów najbardziej przyczynia się prolaktyna, kiedy wydzielana jest w nadmiernych ilościach prowadzi do wielu zaburzeń w pracy całego organizmu, a także do wypadania włosów.
Problem może pojawić się również, jeśli zaburzona zostaje praca tarczycy. Nie można więc ignorować takiego objawu, ponieważ świadczyć on może on poważnych zaburzeniach hormonalnych.
Wypadające włosy mogą być objawem niedoczynności tarczycy, a jest to choroba, która wymaga odpowiednich kroków leczenia.
Łysina androgenna – problem z włosami u mężczyzn
Mężczyźni w wieku od 25 do 50 lat bardzo często mają problem z łysieniem. Mimo tego, że nie wiele wiadomo na temat tego schorzenia, to okazuje się, że predyspozycje do tej choroby odziedziczane są genetycznie. Tak, więc jeśli dziadek miał problem z łysieniem, to istnieje duże ryzyko, że jego wnukowie również będą mieli problemy z tym schorzeniem.
Łysienie androgenowe to schorzenie, które rozpoczyna się przez za duże stężenie pochodnych testosteronu. Mają one wpływ na mieszki włosa, sprawiając, że te stają się słabe i nie są w stanie produkować silnych włosów gotowych do wzrostu.
Łupież
Wiele osób na całym świecie cierpi z powodu łupieżu. Jest to ciężkie schorzenie, z którym walka może trwać nawet kilka lat. I tak właśnie jest w wielu przypadkach.
Bardzo często decydujemy się korzystać z pomocy kosmetyków, które są odstępne w drogeriach, ale ich działanie jest skuteczne, tylko wtedy gdy ich używamy. Jeśli skończymy, to problem z łupieżem nawraca, a nieraz jest on silniejszy.
Łupież sprawia, że skóra włosów swędzi, włosy szybko się przetłuszczają, a dodatkowo z włosów sypią się białe drobinki. To choroba, której wstydzi się wiele osób.
Jeśli łupież dotyczy cię, to koniecznie udaj się do specjalisty, a dodatkowo wybieraj do pielęgnacji włosów kosmetyki, które dostępne są w aptekach.
Łuszczyca skóry głowy
Łuszczyca skóry głowy to klejona choroba, która może negatywnie wpłynąć na wygląd i kondycję włosów. Przez tę chorobę włosy mogą stać się słabe i częściej wypadać. Dodatkowo pojawić się może problem z łupieżem, swędzeniem skóry głowy i podrażnieniem jej.
W przypadku łuszczycy również nie warto decydować się na stosowanie drogeryjnych kosmetyków. Mogą one przyczynić się do zaostrzenia objawów choroby.
Najlepiej jest używać kosmetyków, które są przeznaczone do skóry łuszczące się, a także warto udać się ze swoim problemem do specjalisty. On powinien powiedzieć nam, jak radzić sobie z łuszczycą.
Atopowe zapalenie skóry
To choroba, na którą jeszcze nie wynaleziono skutecznego leku. Mówi się, że jest to alergiczna choroba, która wywołuje nieprzyjemne objawy, które pojawiają się na skórze. Trzeba również wiedzieć, że łuszczyca dotykać może nie tylko skóry głowy, ale również całego ciała.
Jest to choroba, która może się rozprzestrzeniać, jeśli nie zaczniemy stosować działań, które pomagać będą w zahamowaniu choroby.
Przy łuszczycy gruczoły łojowe mają nieprawidłową pracę i mogą one wydzielać większe ilości tłuszczu. Przez to włosy mogą zacząć się przetłuszczać bardzo szybko. Jednak to nie wszystko, na skórze atopowej zaczynają się pojawiać zgrubienia, a także świąd.
Objawy choroby mogą się zaostrzać, jeśli organizm będzie poddawany reakcji alergicznej. Trzeba więc dokładnie obserwować swoje ciało i jego reakcję na jedzenie, czy kosmetyki.
Konieczne jest wyeliminowanie czynników, które prowadzą do alergii, czyli do zaostrzenia się objawów atopowego zapalenia skóry.